Само 3 состојки: Сочна, мека и лесна торта што ќе стои повеќе од еден ден само ако имате челична волја

Пандишпанот порано се печел во старомодни тави без маснотии или хартија за печење, па се оставал да се олади наопаку, а потоа се одделувал од ѕидовите на тавата со нож. Денес полесно е да се пече во тава за торта. За да се направи тортата помирисна, понекогаш се додаваат кора од лимон или портокал, вкус на ванила, бадем или ликер.

Пандишпанот се пече на пониска температура, околу 150 до 160 Целзиусови степени околу еден час. Вкусен е со денови по печењето, а кој ќе издржи да не јаде сè одеднаш, може да ужива во него до една недела.

Само 3 состојки: Сочна, мека и лесна торта што ќе стои повеќе од еден ден само ако имате челична волја


Потребни состојки:
10 лажици шеќер
10 лажици брашно
10 јајца
рендана кора од лимон или портокал (по избор)
шеќер во прав за посипување (по избор)

Начин на подготовка:
Матете ги јајцата со шеќерот рачно околу половина час додека не добиете пенлива смеса.
Полека додадете го просеаното брашно и промешајте. Земете тава за торта и обложете ја со хартија за печење и истурете ја смесата.
Печете околу 65 минути на 150 Целзиусови степени. Можете да користите чепкалка за заби за да проверите дали тортата е готова – ако чепкалката излезе сува, подготвена е да се извади од рерна.
Кога ќе се излади, посипете ја тортата со кора од лимон и шеќер во прав по желба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.