СЕ ЗАТВОРА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАХМУТ: Русите го ставија градот во оперативно заобиколување, на Украинците им остана само автопатот

Артемовск (Бахмут) е во оперативна средина, рече помошникот на вршителот на должноста шеф на ДНР Јан Гагин во етерот на ТВ каналот Русија 24.
„Нашите сили го затвораат обрачот надвор од градот. Сега има борби за контрола на автопатот Часов Јар-Артемовск“, рече тој.

СЕ ЗАТВОРА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАХМУТ: Русите го ставија градот во оперативно заобиколување, на Украинците им остана само автопатот

Според Гагин, оваа рута останува последна што ја снабдува украинската групација.

„Делумно, таа рута е веќе контролирана, веќе е пукано врз непријателските колони кои носат залихи. „Мислам дека има уште малку време пред да слушнеме дека патот е под наша контрола и кога ќе слушнеме дека самиот Артемовск е окупиран“, додаде тој.

Гагин истакна дека ситуацијата во градот е тешка, вооружените сили на Украина секојдневно губат стотици борци.

Артемовск (украинско име – Бахмут) се наоѓа во делот на ДНР контролиран од Киев, северно од Горловка.Последниве недели таму се водат жестоки борби. Според основачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, ослободувањето на градот ќе ја запре украинската офанзива во која било насока.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.