Таткото не бил позитивен лик во нивниот живот! Први информации од семејството: Во каков однос бил со Вања!?

На Александар Ѓорчевски, таткото на киднапираната и убиената Вања (14), вчера доцна вечер во Кривичниот суд во Скопје му е одреден притвор до 48 часа.

Обвинителството го сомничи како соучесник во случајот со убиството на неговата ќерка. Македонија е обвиена во црно откако во неделата вечерта беше пронајдено мртвото девојче, по кое се трага со денови. Јавноста не може да разбере дека има татко монструм кој учествувал во киднапирањето на роденото дете кое завршило фатално.

(Фото+Видео) На пуленот на Мицкоски му се случи народ: Ѓорчевци на улица против хемиски фабрики и бетонизација на општината!
Стотици граѓани на општина Ѓорче Петров денеска напладне излегоа на протест против Деталниот урбанистички план за градска четврт СЗ16 со кој се предвидува изградба на десеттина …
Приказната на Ана, жената што подари два животи во замена за сопствениот
На први март Ана Михајлоска беше исклучена од апаратите кои ја одржуваа во живот. Ана замина онака како што живееше. Правдољубиво, смело, храбро, сомилосно и дарежливо. …

Четиринаесетгодишната Вања во понеделникот, на 27 ноември, тргнала на училиште, по викендот поминат со нејзината мајка и помалата сестра. Нејзината сестра, со која секој ден оди по седум минути до блиското основно училиште во кое и двете го посетуваат, тоа утро немаше прв час, па Вања отишла сама на училиште. Таа се спушти по скалите од зградата во строгиот центар на Скопје во холот. Во тој момент, во тоа фоајето на зграда во елитен дел од градот, каде што живеат ситуирани семејства, започна кошмарот кој ќе заврши со нејзината смрт.

Ја нападнале во ходникот, и’ ги врзале нозете и рацете, ја ставиле во вреќа за спиење. Така била извадена од зградата, без ниту еден од бројните минувачи кои утрото минуваат низ тој дел од градот да забележат нешто необично. Девојка од прагот на вратата е “фрлена” во автомобил и потоа и’ се губи секаква трага. Низ што поминала кога ја врзале во вреќа за спиење и ја возеле во непознат правец луѓе кои не ги познавала, денес никој не сака ни да помисли на тоа.

Вања, сведочат нејзините пријатели и професори, била весела, паметна девојка. Повеќе размислувала, велат, за девојчињата на нејзина возраст. Во понеделникот, една недела по нејзиното киднапирање и дваесет часа откако беше пронајдено нејзиното мртво тело, соучениците на Вања, нивните родители и наставници се потпишаа во Книгата на жалост.

„Болно ни е да зборуваме за сè. Беше мирна и паметна, ги исполнуваше обврските, девојка која не се караше со никој, се разбираше со сите, но велам, беше мирна. Знаеме само дека беше прекрасно девојче кое сонуваше за иднината“, изјави мајка од Скопје, чија ќерка учи во истото училиште. Таа бараше да се почитува желбата за анонимност.

А, инаку, никој во Скопје нема отворено да зборува за своите сомнежи зошто на Вања ја снајде ваква страшна судбина.

„Се работи за таткото, кој, како што знаеме, во никој случај не бил позитивна фигура во нивните животи. Тој и мајката на Вања беа разведени, нејзиниот татко, дедото на Вања, беше директор на царината и богат човек некаде во 2002 година, а сè наследила мајката на Вања. Велат дека го интересирале пари. Како го знаеле точното време кога Вања оди на училиште? Уапсените велат дека монструмот – татко им кажал. Претпоставката е дека тој знаел кога Вања ќе биде сама. Така, сите овде се сомневаат во материјалните мотиви на таткото кон неговата поранешна сопруга. Не е јасно зошто го убиле девојчето ако имале намера да ја уценат мајката. Сигурно нешто тргнало наопаку. Многу, многу погрешно тргна кога беше убиено 14-годишно девојче“.

Кога Вања не дошла на првиот час, класниот раководител веднаш ја известила мајка ѝ, која го пријавила нејзиното исчезнување во полиција, а таткото само 2 и пол часа подоцна го пријавил исчезнувањето на ќерката. Ја бараа стотици полицајци.

Според македонскиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, полицијата сослушала десетици лица, прегледала повеќе од 50 камери и пребарала мобилни телефони, лаптопи и други електронски уреди на членовите на семејството и пријателите во потрага по корисни информации кои би можеле да им помогнат во решавањето на овој случај. Во потрагата се вклучија и неколку стотици полицајци, кои го пребараа коритото на реката Вардар, како и сите подрумски простории во близина на местото каде што е пријавено исчезнувањето.

Откако исчезна Вања, нејзината мајка Зорица Ѓорчевска двапати дневно одела во полициска станица во потрага по одговори.

„Не ми даваат одговори бидејќи истрагата е во тек, но знам дека полицијата е целосно ангажирана“, изјави Ѓорчевска за три дена по исчезнувањето на Вања и додаде дека не сака да шпекулира за причините за нејзиното исчезнување. .

„Животот на Вања беше отворена книга за мене, таа не криеше ништо. Но, не знам, таа е дете. Три дена се чудам зошто ни се случи ова, ние сме сосема нормално семејство. Вања е примерен ученик, учтива, никогаш не западнала во неволја. Гледам дека има многу шпекулации во јавноста а повеќето од овие работи не се точни“, изјави тогаш Зорица Ѓорчевска.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.