Телеграф: Од Зеленски беше побарано да не го спомнува членството на Украина на самитот на НАТО

Извори на британскиот весник Телеграф велат дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е предупреден да не се приближува до поединечни членки на НАТО оваа година за поддршка на членството на Украина во алијансата.Изворите на весникот наведуваат дека на Украина нема да и биде понудено ништо на самитот на НАТО во Вашингтон, кој ќе се одржи од 9 до 11 јули, што ќе и овозможи на земјата да оди напред на патот кон членство.Тоа е затоа што некои членки на НАТО стравуваат дека поканата на Украина за членство во алијансата може да доведе до нивно влегување во војна против Русија, пишува Телеграф.Извор запознаен со размислувањата на администрацијата на Бајден изјави за Телеграф дека Германија и САД „се многу скептични во врска со одведувањето на Украина понатаму на патот кон полноправно членство во НАТО оваа година.САД можеби не се толку загрижени како Германија, но постои загриженост за заканата на Русија за остатокот од Алијансата.Изворите на Телеграф тврдат дека САД и Германија силно ја предупредиле Украина да не инсистира на конкретен рок за членство во НАТО.Поради оваа причина, од Зеленски очигледно е побарано да не врши притисок врз поединечните сојузници да ја повторат својата поддршка за јасна временска рамка за пристапување на Украина. 

Пронајдете не на следниве мрежи: