Украинците тврдат: „Го уништивме рускиот миноловец Ковровец“

Поморските сили на вооружените сили на Украина го уништија рускиот миноловец „Ковровец“. Ова го објави Генералштабот на вооружените сили на Украина на Фејсбук, пренесува „Укринформ“.

Во текот на изминатиот ден, воздухопловните сили, ракетните сили и артилеријата на одбранбените сили погодија 21 област за кои се верува дека биле центри на руска пешадија и персонал, една радарска станица и два непријателски противвоздушни ракетни системи.

– Непријателот загуби и 16 тенкови, 35 оклопни борбени возила, 48 артилериски системи, три повеќекратни ракетни системи за лансирање, два системи за противвоздушна одбрана, 47 оперативни и тактички беспилотни летала, една ракета, 82 возила и две парчиња специјална опрема, се вели во извештајот.

Како што беше соопштено претходно, експлозии се слушнале во окупираните Севастопол, Евпатори, Џанкој, Армијанск и во северната периферија на Симферопол.

Беа забележани три удари на една локација, на еден од бродовите во областа во заливот Севастопол.

Пронајдете не на следниве мрежи: