ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР СЕУШТЕ НЕ ЗНАЕ ДЕКА УБИЛ ЧОВЕК! Баножиќ можеби никогаш нема се сети на несреќата

Состојбата на поранешната хрватска министерка за одбрана Марија Баножиќ и покрај тешките физички повреди се уште е стабилна. Неговото опоравување напредува според очекувањата и се уште не е целосно закрепнат.

Изворот на „Јутарњи лист“ вели дека тоа е нормално и дека Баножиќ не се сеќава на несреќата, како и дека постои можност да не се сеќава на сударот.

Исто така, со оглед на неговата здравствена состојба, тој се уште не е запознаен со фактот дека 40-годишниот Горан Шариќ, со кого се судри во магливо утро, загинал во сообраќајна несреќа што ја предизвикал.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска потврди дека вицепремиерот Томо Медвед го посетил Баножиќ , кој е на лекување во КБЦ Осиек.

Медвед вчера попладне беше во Осиек, го посети, рече Пленковиќ, наведувајќи дека Баножиќ „моментално е во состојба која се уште е загрижувачка“.

– Се опоравува од тешките физички повреди – рече тој и додаде дека Владата е во контакт со неговата сопруга и лекарите.

Да потсетиме , Баножиќ по несреќата најпрво бил пренесен во болницата во Винковци каде му биле констатирани тешки повреди , но поради повреди на главата и потреба од неврохируршки надзор и опсервација бил префрлен во КБЦ Осиек.

Баножиќ се уште е на одделот за интензивна нега, а повредите му се повеќекратни. Станува збор за политраума, повеќекратни повреди на телото, повреди на мозокот, градниот кош, индиректно на желудникот, екстремитетите . Нема знаци на внатрешно крварење и ќе биде потребна процедура за мобилизација на екстремитетите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.