Чоколадни американски палачинки со салса од горко чоколадо

Состојки
за палачинки
200 мл. млеко
200 гр. брашно
2 јајца
60 гр. шеќер
50 мл. масло за јадење
6 гр. прашок за пециво
прстофат сол
за салса
150 мл. млеко
200гр. горко чоколадо

Во сад за матење изматете ги јајцето и шеќерот со жица за матење, додадете ги останатите состојќи и матете додека смесата не стане мазна.
Во тава за палачинки на тивок оган додавајте по две рамни лажици од смесата, печете ја палачинката додека на површината се појават меурчиња па свртете ја со помош на кујнска лопатка да се печи и од другата страна околу една до две минути. Испечената палачинка префрлете ја во чинија и повторете ја операцијата додека не ја потрошете смесата.
Во тава на оган додедете го млекото, кога ќе зоврие додадете го чоколадото и мешајте додека не се растопи. Отстранете ја тава од оган и оставете ја салсата да се излади.
Палачинките послужете ги со овошје и салсата од горко чоколадо.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.