Реал го победи ПАО, Алба ја освои Сиена

 

Комплетирано е првото коло во кошаркарската Евролига, Реал во дербито го победи Панатинаикос, додека Алба, која по неколку сезони повторно игра во елитното натпреварување победи во Сиена.

Руди Фернандез постигна 23, Миротиќ 18, а Љуљ 15 поени во победата на Реал над Панатинаикос со 85:78. Скорцанидис со 23 и Дијамантидис со 13 кошеви беа нејефикасни во грчкиот состав. Резултати:

Група А:
Реал-Панатинаикос 85:78

Група Б: 
Монтепаски-Алба 82:92

Група Ц:
Армани-Анадолу Ефес 80:75

Група Д:
Барселона-Бамберг 72:60
Бешикташ-Партизан 81:65.

 

Макфакс

извор: макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: