5 фантастични начини како да го искористите калапот за мафини

Калапите за мафини не служат само за печење на вашите омилени слатки.Тие можат да бидат корисни и за други работи, а во продолжение погледнете неколку начини како можете да ги користите и пронајдете инспирација да ги израдувате вашите најмили. 
1. Во калапите, ставете парчиња ананас, а врз нив ставете вишни. Потоа прелијте го овошјето со смеса за мафини. Кога ќе се испечат, превртете ги наопаку и украсете со сос, шлаг или чоколадо по желба.
2. Во подмачканиот калап, ставете јајца, посолете ги и наросете бибер, а потоа печете 15 минути. Со тоа ќе добиете јајца на око кои се припремени на најздрав начин и кои можете да ги ставите врз вкусен сендвич со свеж зеленчук.
3. Во калапите, ставете половина кришка лимон и лимета и прелијте ги со вода. Кога ќе се замрзнат ќе добиете освежувачки “ледени мафини”.
 
4. Доколку ви преостанал сос од шпагети, ставете го во калапите и замрзнете го за некоја следна прилика. Сè што е доволно е само да го ставите во загреана тава и да го помешате со тестенини.
5. Обложете ги калапите со тесто од надворешната страна, со цел да добиете корпички. Потоа, испечете ги и наполнете ги со сладолед. Украсете по желба.
 Тие можат да бидат корисни и за други работи, а во продолжение погледнете неколку начини како можете да ги користите и пронајдете инспирација да ги

Пронајдете не на следниве мрежи: