БОМБА: Ваков чоколаден колач се` уште не сте пробале!

Предноста на овој колач е што делува сочно и вкусно. Внимавајте, може да ве полуди, зашто е неверојатно добар.Потребни состојки:
2 јајца
1 кесичка прашок за печиво
125g путер
130g шеќер
80ml слатка павлака
180ml млеко
30g какао во прав
260g брашно
180g чоколадо за готвење
Подготовка:
Измешајте го брашното со прашокот за печиво во голем стаклен сад, а потоа додадете го шеќерот. Додадете го и какаото и растопениот путер во смесата. Искршете ги двете јајца, ставете го млекото и мешајте додека не добиете густа смеса како за мафини. Смесата претурете ја во огноотпорен сад премачкан со масло или путер. Печете 7-8 минути на средна температура. Колачот проверете го со чепкалка. Ако тестото уште се лепи, вратете го и допечете уште 5-7 минути. Оладениот колач превртете го на плитка чинија целосен, како што е. Чоколадото истопете го заедно со хоплата додека не добиете еднолична смеса. Прелијте го колачот со чоколадната глазура и декорирајте по желба. Сечете поголеми парчиња и уживајте во чоколадната бомба.Потребни состојки:
2 јајца
1 кесичка прашок за печиво
125g путер
130g шеќер
80ml слатка па

Пронајдете не на следниве мрежи: