Божиќна трпеза: Солена торта со лиснато тесто

Направете ја оваа вечер посебна и поинаква од претходните. Внесете свежина во вашите вообичаени подготовки за овие празнични денови.Состојки:
500g лиснато тесто
200 г урда
200 мл слатка павлака
200 гр сецкана шунка
100 гр рендан кашкавал
2 јајца
20 гр путер
брашно
сол
Подготовка:
Урдата нагмечете ја, помешајте ја слатката павлака со јајцата, додадете половина од ренданиот кашкавал и од сецканата шунка, сол по вкус, а потоа сите состојки да се обединат. Ставето го лиснатото тесто на дебелина од неколку милиметри, па врз него истурете го подготвениот фил и печете го во рерна околу 20 минути на 200 степени. Додека е се` уште топла тортата, посипете со ренданиот кашкавал.Состојки:
500g лиснато тесто
200 г урда
200 мл слатка павлака
200 гр сецкана шунка
100 гр

Пронајдете не на следниве мрежи: