Фудбалска ѕвезда на Челзи има македонски корени

Македонската фудбалска репрезентација е на пат да добие засилување во името на Урош Матиќ, фудбалерот на Нац Бреда од Холандија, кој во изјава за српските медиуми вели дека има две опции за репрезентативна кариера, Македонија или Бугарија. Урош е брат на многу попознатитот Немања Матиќ, српскиот репрезентативец кој настапува за англискиот премиерлигаш Челзи.Со оглед на тоа што се браќа, се спроведе и истражување за тоа дали Немања Матиќ живеел во Македонија, и доколку било така, каде.
– Немања Матиќ живееше со своите родители во населбата Драчево, мислам дека своевремено имаше и тренажен процес во Фудбалскиот Клуб ССК, но за ова последново не сум точно информиран. Бабата (од мајката на Немања) е чиста Македонка, тоа е познато, вели извор за Спорт365.
Името, на мајката на Немања е Билјана, таткото на Билјана се вика Трифун Ристовски, дедото на Немања.
Според неофицијалните информации до кои дошол домашниот портал, моментално 26-годишниот српски интернационалец од редовите на англискиот гигант Челзи, Немања Матиќ своевремено бил дел од тимот на ССК, но за жал, нема информации за тоа колку траела неговата авантура во овој тим.Со оглед на тоа што се браќа, се спроведе и истражување за тоа дали Немања Матиќ живеел во Македонија, и доколку било така, каде.
– Немања

Пронајдете не на следниве мрежи: