Изненадете ги своите најмили со овој прекрасен ручек: Запечени поленти пилешки гради!

Со  сигурност ќе им се допадне на сите.Потребни состојки:
Пилешки гради
За полнење:
Кулен
Кашкавал во листови
1 кромид
5 лажици кисела павлака
400 мл вода
Зачин по  вкус
2 лажици густин
100 гр тврдо сирење- гауда, ајдамер…
Подготовка:
Пилешкото филе исечете ги по должина да да обиете што поголеми  и  што потенки парчиња. Секое парче истолчете го со кујнски чекан. На секое парче месо ставете по едно парче кулен и  едно парче кашкавал, преклопете и зафатете со  чепкалки. Зачинете ги парчињата месо. Секое парче извалкајте го во брашно па пржете на загреано масло од двете страни додека не зарумени.
Извадете ги парчињата  на страна и во истото  масло пропжете го ситно сецканиот кромид,  додадете топла вода и павлаката, промешајте и зачинете. Кога ќе зоврие, доадете го густинот растворен во малку вода за да добиете густа смеса.
Парчињата месо наредете ги во тавче за печење и прелијте ги со  сосот од павлака, посипете рендан кашкавал и запечете во рерна на 180 степени околу 30 минути.
Наздравје.Потребни состојки:
Пилешки гради
За полнење:
Кулен
Кашкавал во листови
1 кромид
5 лажици кисела пав

Пронајдете не на следниве мрежи: