КОЈ ЦАР: Водител без проблем прочита комплицирано име на град со 58 букви!

Ноншалантното однесување на еден водител додека изговарал име на еден вечшки град, ги освои британските гледачи.Лијам Дутон од „Канал 4“, ја освои публиката откако без проблем го изговори името на еден град во Велс кој веројатно го има најдолгото и најтешкото име за изговор во Европа.
Обидете се да го изговорите, доколку мислевте дека не е тешко: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.
Во светот постои уште еден град чие име е комплицирано за изговор. Се наоѓа во Јужна Африка и се состои од 44 букви: Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein.
Доколку мислевте дека ова е лесно, обидете се да го изговорите името на апсолутниот првак. Еден град од Нов Зеланд има дури 85 букви во името:
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.Лијам Дутон од „Канал 4“, ја освои публиката откако без проблем го изговори името на еден град во Велс кој веројатно го има најдолгото

Пронајдете не на следниве мрежи: