Макарони во сос од пилешко и ананас

Loading...

Потребни состојки:
500 г макарони
400 г пилешки гради
1 конзерва ананас
250 г мајонез
300 мл павлака
1 лажичка кари
сол
Начин на подготовка:
Сварете ги макароните, исцедете ги и оставете да се оладат. Зачинете ги пилешките гради со малку сол и кари и пржете ги во тавче со маслиново масло. Исечете го ананасот на парчиња, измешајте го мајонезот со павлаката и додадете малку од течност во конзервата. Додадете ги прво парчињата ананас во пилешкото, а по 2 минути истурете го остатокот од течност од конзервата ананас. Гответе неколку минути. Откако пилешкото и ананасот ќе бидат готови, помешајте ги со макроните и врз нив додадете го сосот.
Добар апетит!
Потребни состојки:
500 г макарони
400 г пилешки гради
1 конзерва ананас

loading...
Loading...