НА ПОИНАКОВ НАЧИН: Лепињи со јогурт и кашкавал

Loading...

Лепињи на малку поинаков начинПотребни состојки:
500 гр. меко брашно
1 јајце
250 мл вода
½ коцка квасец
3 лажици масло
1 лажица шеќер
1 лажица сол
За премачкување:
200мл јогурт
1 јајце
оригано или власец
сол
100гр гауда
Начин на подготовка:

 
Од наведените состојки замесете меко тесто. Оставете го да кисне еден час.
Тестото ќе биде многу меко па потребно е да ја набрашните површината на која че ги формирате лепињите, отприлика 10-12 парчиња.
Секоја премачкајте ја со преливот од јогурт, јајце, зачин и наросете од ренданиот кашкавал.
Нека отстојат 10 минути.
Печете ги на 220 степени отприлика 10 минути во претходно загреана рерна.
Послужете ги топли со јогурт или кисело млеко.  Потребни состојки:
500 гр. меко брашно
1 јајце
250 мл вода
½ коцка квасец
3 лажици

loading...
Loading...