Наградата на World Press Photo за 2012-та за фотографијата на убиените деца во Газа

Loading...

Годишната престижна награда на World Press Photo за 2012 година во петокот му припадна на шведскиот фоторепортер Пол Хансен од весникот Dagens Nyheter за фотографијата на две палестински деца убиени во израелски ракетен напад во енклавата Појасот Газа.Фотографијата прикажува група мажи кои ги носат телата на двегодишниот Сухаиб Хијази и неговиот тригодишен брат Мухамед, одејќи на погребна церемонија во џамија.„Моќта на оваа фотографија е во начинот на кој е прикажан контрастот меѓу гневот и болката на возрасните и невиност ана убиените деца“, објасни Маију Мохана, членка на жирито за изборот World Press Photo of the Year за 2012 година.
МакфаксГодишната престижна награда на World Press Photo за 2012 година во петокот му припадна на шведскиот фоторепортер

loading...
Loading...