Највкусното ПИЛЕШКО досега: Подобар рецепт не сте пробале – Уверете се сами!

Подобар рецепт со пилешко не сте пробале досега!Состојки:
6-8 пилешки батаци
4 главици кромид
2 главици лук
вегета, сол и бибер
½ дл маслиново масло
Подготовка:
1. На батаците најдобро е да им ставите веѓета вечерта пред да ги печете, но и неколку часа пред тоа е во ред, добро затворете со фолија и ставете ги во фрижидер.
2. Кромидот исечкајте го и ставете го во огноотпорен сад заедно со батаците. Лукот исечете го на половинки, се залијте со масло и печете ги првите 30-40 минути покриени со фолија во претходно загреана рерна на 200 С.
3. Извадете ја фолијата, свртете ги батаците и вратете во рерна, за вишокот течност да испари и месото да порумени.
4. Послужете со печени компири и салата по желба. Состојки:
6-8 пилешки батаци
4 главици кромид
2 главици лук
вегета, сол и бибер
½ д

Пронајдете не на следниве мрежи: