Направете си БРЗА ПИТА со месо!

Направете си БРЗА ПИТА со месо!Состојки:
-300 гр. јунешко мелено месо
-4 јајца
-3,5 дл. јогурт
-1 дл. масло
-200 гр. брашно
-1 прашок за пециво
-мешан зачин
-бибер
Подготовка:
1.На малку масло испржете го месото додека не ја промени бојата. Потоа постепено додавајте по малку вода и динстајте додека јунешкото не омекне, а вишокот течност не се упие.
2.Во соодветен сад соединете ги јацата, јогуртот, маслото, брашното, прашакот за пециво и добро измешајте. Додајте го месото, зачинете по вкус и убаво измешајте.
3.Во длабок сад обложен со хартија за печење, ставете ја смесата и печете во загреана рерна на 200 степени додека питата не порумени.
4.Печената пита оставете да се олади, а потоа можете да ја исечете.Состојки:
-300 гр. јунешко мелено месо
-4 јајца
-3,5 дл. јогурт
-1 дл. масло

Пронајдете не на следниве мрежи: