Направете вкусни лепињи за деновите во пост!

Доколку во деновите на пост немате идеја што да подготвите, ви претставуваме еден рецепт за вкусни лепињи.Потребни состојки:
100 гр ржано брашно
50 гр јачменово брашно
2 лажички сув квасец
1 лажичка прашок за пециво
1 лажица сусам
1 лажица сончоглед
2 дл вода
Подготовка
Прво помешајте ги сувите состојки,а потоа додадете вода. Се добро измешајте со лажица и вадете од тестото топчиња кои ќе ги ставите во плех на хартија за печење. Од оваа смеса ќе добиете 6 помали лепчиња. Со мокри раце малку измазнете го тестото и ставете да се пече во претходно загреана рерна. Потребни состојки:
100 гр ржано брашно
50 гр јачменово брашно
2 лажички сув квасец
1 лажичка прашо

Пронајдете не на следниве мрежи: