НЕОДОЛИВИ медитерански тортелини

Превкусни и едноставни за подготовка…Потребни состојки за две лица:
Една главица црвен кромид
60 гр. пршута
Домати
Рузмарин
250 мл. неутрална хопла
200 гр. печурки
Пармезан
Свежи листови босилек
250 гр. тортелини (можете да земете со некој вкус)
Подготовка: Најпрвин сварете ги тортелините.  На маслиново масло испржете го ситно исецканиот црвен кромид додека не омекне. Потоа додадете ја ситно исецканата пршута. Потоа, откако пршутата ќе пушти малку маснотија, додадете ги печурките, доматите и рузмаринот и оставете сосот малку да се свари. Потоа се полијте  со хоплата, зачинете со сол и босилек и оставете сосот да згусне. Откако сосот ќе се згусне, додадете малку пармезан и измешајте го сосот со тортелините. Јадењето на крај зачинете го со свежи листови босилек.Потребни состојки за две лица:
Една главица црвен кромид
60 гр. пршута
Домати
Рузмарин
250

Пронајдете не на следниве мрежи: