Од денес стартува Светското првенство во кошарка во Шпанија

Натпреварите ќе се играат од денес до 14 септември.На првиот ден од шампионатот ќе се играат натпреварите во сите групи, а двојките се:
Египет – Србија, Франција – Бразил, Иран – Шпанија (А група);
Хрватска – Филипини, Порторико – Аргентина, Грција – Сенегал (Б група);
Украина – Доминиканска република, Нов Зеланд – Турција, САД – Финска (Ц група);
Ангола – Јужна Кореа, Австралија – Словенија и Мексико – Литванија (Д група).
Селекцијата на САД ја брани титулата на светски шампион.На првиот ден од шампионатот ќе се играат натпреварите во сите групи, а двојките се:
Египет – Србија, Франција – Бразил, Иран &

Пронајдете не на следниве мрежи: