Пилешки гради во сос од нане

Loading...

Состојки:
неколку листови од нане
2 лажици течен мед
2 лажици сок од лимон
2 парчиња. пилешки гради
салата за гарнир (каква и да е)
црн пипер, сол
Состојки за сосот:
150 г обезмастен јогурт
листови од нане
2 лажици рендана кора од лимон
Начин на приготвување:
Исцедете сок од лимон и исецкајте го нането на ситно. За да го приготвите сосот во сад помешајте го сокот од лимон, изрендана кора од лимон, исецканото нане, јогурт и една лажица мед. Сето ова добро промешајте го. Во друг сад додадете повторно сок од лимон, нане, сол и црн пипер. Во оваа смеса мариниранирајте ги пилешките гради, а потоа пржете ги во маслиново масло. Сервирајте го пилешкото на салатата за декорација и полијте го со сосот. Уживајте!Состојки:
неколку листови од нане
2 лажици течен мед
2 лажици сок од лимон

loading...
Loading...