Подгответе чоколадна лава ЗА САМО 15 МИНУТИ!

Експлозија од чоколадо во комбинација со ванила е она што мора да го пробате! Зошто? Затоа што тоа е комбинацијата која е рај за сите ваши сетила! Направете феноменално чоколадно суфле за само 15 минути! Пријатно!Состојки
-200 гр чоколадо
-6 јајца
-200 гр масло
-200 гр шеќер
-сладолед од ванила
Постапка
Темното чоколадо и путерот се топат во сад, на пареа. Постепено се додава прво шеќерот, а потоа брашното. Добро разматените јајца се додаваат во целосната смеса, заедно со рендана кора од лимон или портокал, по желба.
Смесата се става во калапи или шолји за млеко, премачкани со зејтин или путер. Колачињата се печат помалку од 10 минути, на 200 Целзиусови степени. Декорирајте со шеќер во прав или овошје по желба. Најхрабрите може да го комбинираат и со сладолед.
Уживајте!Состојки
-200 гр чоколадо
-6 јајца
-200 гр масло
-200 гр шеќер
-сладолед од ванила

Пронајдете не на следниве мрежи: