Поховани шампињони, ручек кој ќе ве воодушеви со прекрасниот вкус!

Можеби ваквиот начин на поховање ќе ви се види невообичаен, но секако се работи  за нешто што  морате да го пробате!Состојки:
400гр лебни трошки
100 гр брашно
150мл млеко
1 лашица лимонов сок
200 гр шампињони
Масло за пржење
Зачини по желба
Подготовка:
Земете три сада. Во едниот ставете го брашното, во другиот млекото и  лимоновиот сок, а во третиот лебните трошки. Во лебните тошки додадете зачини по желба. Млекото заедно со  лимоновиот сок оставете го да одстои 5- 10 минути- ќе се згусне како јогурт и ќе биде одлична подлога за лебните трошки.
Исчистете ги печурките и исечете ги на подебели ленти и извалкајте ги во брашното. Потоа потопете ги во млекото и  на крај во лебните трошки и ставете ги да се пржат во врело масло. Доволно е да ги пржите три минути на тивок оган од секоја страна. Ќе добиете вкусно јадење кое може да го послужите со ориз,  со таратор сос или  како  прилог. Наздравје!Состојки:
400гр лебни трошки
100 гр брашно
150мл млеко
1 лашица лимонов сок
200 гр шампињо

Пронајдете не на следниве мрежи: