СОЧНИ И ВКУСНИ: Вакви лазањи немате пробано!

Совршени лазањи. Многумина ќе се согласат дека овој вкусен рецепт спаѓа во еден од најдобрите гурмански специјалитети на сите времиња. Зошто не се обидете да направите лазањи на малку поинаков начин? Не грижете се, ќе биде подеднакво сочно и вкусно како традиционалните. Можеби малку подобро.Совршени лазањи. Многумина ќе се согласат дека овој вкусен рецепт спаѓа во еден од најдобрите гурмански специјалитети на сите времиња. Зошто не се обидете да направите лазањи на малку поинаков начин? Не грижете се, ќе биде подеднакво сочно и вкусно како традиционалните. Можеби малку подобро.
 
Состојки:
– 250 г мелено месо
– ½ сецкан кромид
– 1 конзерва домати
– 1-2 чешниња лук
– 1 лажичка сушено оригано
– 1 лажичка босилок
– Сол
– Бибер
– 125 гр сирење рикота
– 75 гр моцарела
– 2 лажици пармезан
– Сецкан магдонос
– 1 јајце
– 2 кори лазања
 
 

Lasagne Roll-Ups
Posted by Proper Tasty on Tuesday, January 26, 2016

Начин на подготовка:
Во маслото ставете го кромидот со меленото месо, додадете домати и зачини, и кога сите состојки убаво ќе се зготват, тргнете од шпоретот малку да се олади. Во одделен сад, се меша рикотата или друго крем сирење, моцарела, пармезан, магдонос, јајце, бибер и сол. Добро промешајте за да се соединат убаво состојките. Пресечете ги лазањите заедно, а потоа на секоја кора нанесете од филот со месото, а потоа и филот со сирењето. Полека свиткајте ги и  ролајте ги, имајќи предвид  да внимавате дека сосот може да излезе од страна. На секој ролат, додадете уште малку повеќе црвен и бел сос и посипете со пармезан. Се пече во загреана рерна 12-15 минути на 180 степени. Уживајте!Совршени лазањи. Многумина ќе се согласат дека овој вкусен рецепт спаѓа во еден од најдобрите гурмански специјалитети на сите времиња. Зошто не се

Пронајдете не на следниве мрежи: