Совршен вкус на ДОМАШНА NUTELLA: Воодушевете ги вашите деца

Домашна Нутела!Потребни состојки
– 1 литар млеко
– 200 гр квалитетен путер
– 6 лажици брашно
– 6 лажици какао во прав
– 200 гр шеќер во прав
– 1 јајце
– 200 гр лешници
Подготовка:
– Лешникот ситно сомелете го или исецкајте го во блендер (што поситно – тоа подобро)
– Помешајте го какаото, брашното и шеќерот во прав
– Во тоа додадете половина литар млеко и јајце, добро промешајте
– Втората половина на млеко  ставете ја во сад додека да почне да врие
– Во млеко што врие, мешајќи постојано, додадете ја  претходната смеса
– Додадете ги лешниците и промешајте.
– Намалете го оганот и мешајте постојано додека смесата не се згусне
– Тргнете од шпорет, додадете го путерот  и промешајте
– Кога ќе се олади- се меша со миксер
Ставете во фрижидер во текот на ноќта.
Домашната Nutella се чува во стаклена тегла во фрижидер 1 месец.
Уживајте во вашиот десерт … и не заборавајте да го споделите со пријателите!
Повеќе рецепти, совети за здравје, здрава исхрана и начин на живот, диети, и напитоци, можете да најдете на фан страната на НАЈАДИСЕ.МКПотребни состојки
– 1 литар млеко
– 200 гр квалитетен путер
– 6 лажици брашно
– 6 лажици какао во

Пронајдете не на следниве мрежи: