Совршено крцкава пица: Тестото се прави од само две состојки!

Ви претставуваме многу поздрава варијанта на пица.Состојки:
– 1 шолја безглутелнско брашно
– 1 шолја грчки јогурт
– конзервирани домати
– лук
– маслиново масло
– моцарела
– свеж босилек
Подготовка:
Со миксер изматете ги јогуртот и брашното, а потоа раширете го тестото со сукало. Ставете во тава каде сте ставиле хартија за печење. Напаравете сос од конзервираните домати и маслоновото масло, а по желба додадете лук и свеж босилек. Премачкајте го тестото со сосот, исецкајте ги моцарелата и свежиот босилек. Печете од 8-10 минути на најсилна температура.Состојки:
– 1 шолја безглутелнско брашно
– 1 шолја грчки јогурт
– конзервирани домати
– лук

Пронајдете не на следниве мрежи: