Ознака: Алексис Ципрас

Балкан

Што го плаши Ципрас додека упатува критики до Владата за пасивност и улога на статист во регионот?

Во моментот кога ЕУ е соочена со последиците од трагичната одлука да не даде зелено светло за интегративен процес на Северна Македонија, Грција се чини дека е целосно отсутна од […]

Вести

Ципрас доаѓа во Скопје

Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, следниот вторник, на 1 октомври ќе биде во Скопје, на конференцијата посветена на Западен Балкан што ја организира „Економист“. „Зајакнување […]

Балкан

Ципрас: За Договорот од Преспа, Мицотакис се надмина себе си во хипокризијата и демагогијата

Онаму каде што навистина господинот Мицотакис и Владата се надминаа себе си во хипокризија и демагогијата е Договорот од Преспа, порача лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во неговиот говор во […]

Балкан

Мицотакис: Потребно е спроведување голема светска комуникациска кампања за автентичната грчката Македонија

Во своето обраќање пред пратениците грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис изјави дека двете клучни работи на кои ќе се фокусира грчката Влада се, процесот на интеграција на Република Македонија во Европската […]

Вести

Ципрас: Спомениците на Македонија му припаѓаат на античкото грчко минато

Премиерот на грчката влада, Алексис Ципрас, одговарајќи на новинарско прашање во врска со античките споменици кои беа дел од проектот „Скопје 2014“, рече дека наскоро ќе се затворат дилемите по […]

Македонија

Ципрас пречекан со протест пред Влада и знамиња со Вергина

Дваесетина преставници на невладините организации “Македониум“ и “Преродба“ со протест пред Владата го пречекаа грчкиот премиер Алексис Ципрас. Со развиорени знамиња со Вергина тие порачуваат дека единствено име на државата е […]