Ознака: бадеми

Здравје

Зошто секоја вечер треба да натопите неколку бадеми во вода?

Сите нутриционисти препорачуваат секој ден да консумирате барем по неколку бадеми, но нивната хранливост се зголемува доколку навечер ги оставите потопени во вода.Натопените бадеми во вода имаат многу поголема количина […]

Кулинарство

Намаз од коријандер

Коријандерот познат и како кинески магдонос, специфичен по силниот вкус и мирис, е еден од најдобрите чистачи и закрепнувачи на организмот. Лековитите својства на оваа билка се одамна познати, уште […]

Здравје

Еве колку ореви, бадеми, лешници и други јаткасти плодови треба да консумирате дневно за максимална корист

Јаткастите плодови се важен дел од здравата исхрана, заедно со свежото овошје и зеленчук. Ниту една храна не е комплетна и урамнотежена без нив, па затоа нутриционистите советуваат да не […]

Кулинарство

Сиров колач од бадеми и јагоди: Без печење и готвење, спремен за 15 минути

Оние кои внимаваат на своето здравје со сигурност ќе уживаат во овој сиров колач. Потребни состојки: – 1 шолја (од 250 мл.) бадемово брашно – половина шолја кокосов протеин – […]

Здравје

Зошто е корисно секој ден да јадете бадеми?

Научници од American Heart Association во текот на истражување открија дека честото консумирање на јаткасти плодови е поврзано со помал ризик од развој на хипертензија, кардиоваскуларни болести па дури и […]