Ознака: бадеми

Живот

Само 20 бадеми дневно можат да направат неверојатни работи за вашето тело

Бадемите, и генерално јаткастите плодови, се здрави, но и богати со калории. Токму затоа препорачаната доза изнесува не повеќе од 20 бадеми дневно. Бадемите (како и другите јаткасти плодови) се […]

Живот

Потопете бадеми и оставете ги преку ноќ во чаша вода: Ефектот е неверојатен!

Бадемите се полни со витамини и хранливи материи, односно имаат голем број здравствени придобивки. Ги штитат срцето и вените, го подобруваат помнењето и го снижуваат холестеролот. Се препорачува секој ден […]

Кулинарство

Намаз од коријандер

Коријандерот познат и како кинески магдонос, специфичен по силниот вкус и мирис, е еден од најдобрите чистачи и закрепнувачи на организмот. Лековитите својства на оваа билка се одамна познати, уште […]

Кулинарство

Смуди на денот: Банана, бадеми и овесни снегулки

Ова смуди е идеално за појадок или за дополнителна енергија пред главниот оброк Потребни состојки: 2 замрзнати банани 100 грама овесни снегулки 70 грама бадеми 100 милилитри јогурт 1 лажичка […]

Живот

Вкусни, здрави, богати со витамини: Зошто мора да јадете ореви, бадеми, пуканки…?

Оревите се многу здрава храна, бидејќи тие се полни со здрави масти, протеини, влакна, витамини особено витамин Е. Луѓето кои секојдневно јадат по една рака од овие коскени плодови, имаат […]