Ознака: Велигден

Сцена

Цеца откри каков раскош владее во вилата за Велигден, а од тоа на трпезата подзинаа и сватовите

Иако за Велигден не беа заедно, сепак Цеца ги собра децата и сватовите во нејзиниот дом два дена подоцна. Имено вчера пејачката во нејзиниот дом ги пречека сватовите како и […]

Сцена

Магија во домот на Лила за празниците – Погледнете

Веќе стана традиција на социјалните мрежи да се покаже декорација од празничниот амбиент во домот, а особено сега повеќе можеме да ѕирнеме во приватноста на познатите поради изолацијата од коронавирус. […]

Сцена

Карлеуша на Велигден го покажа меѓуножјето- важно е да се фотографира меѓу јајца, а што се гледа под фустанот е неважно

Познатата српска пејачка Јелена Кaрлеуша иако е атеиста сепак одлучи да го прослави најголемиот христијански празник заедно со своето семејство. Таа дворот во домот го декорираше специјално за оваа прилика […]

Вести

Путин: Достоинствено ќе минеме низ предизвиците што ни се испратени

Путин: Достоинствено ќе минеме низ предизвиците што ни се испратени Претседателот на Русија Владимир Путин со честитки за Велигден им се обрати на Русите. Првиот човек на земјата забележа дека поради […]

Вести

Велигден пречекан со празни цркви

Велигден пречекан со празни цркви. „Христос Воскресе, Христос Воскресе, Христос Воскресе, Навистина Воскресе, Честит и вечен да ни е Велигден“, рече Господин, Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски. Звукот на […]

Сцена

ВЕЛИГДЕН: „Карантински хор“ го изведе Вјерују на Чајковски

ВЕЛИГДЕН: „Карантински хор“ го изведе Вјерују на Чајковски Маестро Сашо Татарчевски диригираше со хор кој поради времињава е наречен „карантински“, a воедно тие се поранешни членови на хорот “Драган Шуплевски” […]

Вести

Велигден во услови на коронавирус, ова се препораките

Во пресрет на Христовото воскресение – Велигден, премиерот Оливер Спасовски апелираше да се почитуваат мерките на Владата, да нема собири и најголемиот христијански празник верниците да го минат во кругот […]

Живот

Внимавајте за Велигден: Еве колкав им е рокот на вапцаните јајца

Варените јајца кои се вапцаат за Велигден, всушност имаат многу краток рок на траење, многу помал од свежите јајца. Со процесот на варењето на јајцата, се трга нивниот заштитниот надворешен […]

Занимливости

Во пресрет на Велигден: Еве како со сигурност да победите во кршењето со јајца

Велигден е најголем христијански празник на кој најмногу се радуваат децата кога треба да се кршат со јајца. За да бидете убедено дека вашето јајце ќе победи придржувајте се на […]

Вести

Македонија во велигденски карантин од петок во 16 до вторник во 5 часот!

На денешната владина седница донесовме одлука за ограничувањата на движењето за период којшто ни претстои, вклучително и велигденските празници. За време на викендот, вклучително и понеделник, од петок 17 април […]