Ознака: денес

Вести Македонија

Претседателот Пендаровски денес во официјална посета на Италија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Италија. Пендаровски во Рим ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести од страна […]

Македонија

Денес ќе се одржи велосипедски караван – „Скопје на точак“

Вториот велосипедски настан „Скопје на точак“ ќе се одржи денеска кај фонтаната „Лотос“ на булеварот „Илинден“, со правец на движење кон ТЦ „Сити мол“. Покровител е Град Скопје, а организатор […]

Македонија

Денес затворени за сообраќај дел од улиците „Бихаќка“ и „Црниче“

Поради асфалтирање на дел од улиците „Бихаќка“ и „Црниче“, на потегот од улицата „Фредерик Шопен“ до подвозникот, овој дел од улицата денеска ќе биде затворен. Сообраќајот ќе биде пренасочен по околната […]

Вести Македонија

Денес почнува со работа фабриката „Баумер“ во ТИРЗ Скопје 1

Швајцарската компанија „Баумер“ денеска во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1 ќе ја отвори својата фабрика. На настанот, како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за […]

Живот

Денес е голем празник: За многу години Света Петка, светица која штити од разни несреќи и многу болести

На 27 октомври се празнува света Петка. Православните верници ја слават Света Петка или Црна Света Петка, зошто веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од […]

Вести Македонија

Денес сончево и топло со температура до 29 степени

Денес времето во земјава ќе биде сончево и топло со слаб ветер од северен правец. Максималните дневни температури се очекува да бидат во Скопје 26 степени, во Маврово и Охрид 22, […]

Живот

Денес е Света Злата Мегленска – Светицата која ја мачеле, но не се откажала од Христа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 октомври. Денеска е Света великомаченичка Злата Мегленска. Именден празнуваат: Злата, Златка, Златица, Злате… Родена е во селото Слатина, во Мегленската област, […]

Вести Македонија

Денес сончево и топло со температура до 30 степени

Синоптичарите за денеска најавуваат сончево и топло време со свежо утро и магла по одделни котлини. Минималната температура ќе се спушти меѓу 3 и 13 степени, а максималната ќе достигне […]

Вести Свет

И денес силен земјотрес во Истанбул

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер го погоди денеска Истанбул, соопшти опсерваторијата Кандили и Институтот за истражување земјотреси. Епицентарот на земјотресот бил на околу 70 километри западно од Истанбул во […]

Живот

Еве каде денес ќе нема струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека за денес се планирани следните технички зафати во електро-системот во Град Скопје: -во периодот од 04:00-06:00 часот корисниците од селата: Стајковци (општина Г.Баба), Арачиново […]

Вести Македонија

Боки 13 денес на распит кај Русковска

Бојан Јовановски, во јавноста познат како Боки 13 денес од истражниот затвор “Скопје“ треба да биде спроведен  до Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде треба да даде исказ за […]