Ознака: ден на жалост

Вести

Ден на жалост во Куманово по трагедијата во Романовце

Денес на жалост е денеска во Куманово, откако советниците на Општината вчера едногласно ја донесоа оваа одлука на вонредната седница закажана по повод трагичниот настан во Романовце каде што во […]

Балкан

Ден на жалост во Косово за полицаецот кој загина при вршење на должноста

Косовскиот претседател Хашим Тачи го прогласи денешниот ден, 30 јануари, за ден на жалост во земјата, во чест на полицаецот Сами Тачи, кој го загуби животот вршејќи ја службената должност […]

Вести

Ден на жалост во Полска по невремето во кое загинаа најмалку пет лица

Најмалку пет лица загинаа, а над 100 се повредени при удар на молња за време на невремето во Полска, соопшти премиерот Матеуш Моравијецки. Молњата погодила група планинари кои биле на […]

Вести

Втор ден жалост по автобуската несреќа, се утврдуваат причините

Во земјава денеска е втор ден жалост по сообраќајката во која завчера на патот Скопје-Тетово загинаа 14 лица, а 37 беа повредени откако кај село Ласкарци се преврте автобус на […]

Црна хроника

Денес во Охрид ден на жалост

По повод ненадејната смрт на градоначалникот Јован Стојаноски денес во Охрид е прогласен ден на жалост. Сите културни, спортски, забавни и други настани и манифестации се откажани. Во општинската зграда […]

Вести

Ден на жалост во Охрид: Семејството и пријателите ќе се простат од градоначалникот – погребот ќе биде утре

Советот на Општина Охрид денеска ќе одржи вонредна седница на која ќе биде изгласана одлука утре да биде прогласен за ден на жалост во Охрид. Комеморативна седница по повод ненадејната […]

Балкан Вести

На Косово утре Ден на жалост поради смртта на Џорџ Буш постариот

Покрај тоа што во САД за утре е прогласен Ден на жалост заради смртта на претседателот Џорџ Буш постариот и претседателот на Косово, Хашим Тачи како знак на државна и граѓанска почит […]

Вести Македонија

Ванковска: Почнаа со укинување на РМ, со пиетет и со солзи да го издржиме денот!

За универзитетската професорка Билјана Ванковска денес е Ден на жалост. Според неа, синоќа почина парламентарната демократија. Таа на социјалните мрежи напиша: „Драги луѓе, не е знак на слабост или предавање кога […]