Ознака: дете

Живот

10 знаци на депресија кај вашето дете кои не треба да ги игнорирате

Депресијата е болест што ги обзема телото, мислите и расположението и влијае врз навиките за јадење и спиење, односот кон себеси и начинот на којшто ги доживуваме нештата наоколу. За […]

Занимливости

„Таа беше волшебна“: „Снежана“ утеши момче со аутизам кое имаше напад на бес во Дизниленд

Постапката на вработена во Дизниленд ќе ви ја врати вербата во човештвото. Преправена во „Снежана“, таа смири и утеши момче кое имаше напад на бес во забавниот парк на Дизни. […]

Живот

Тинејџер јадел само чипс и помфрит, па ослепел

Седумнаесетгодишник од Велика Британија го загубил видот поради лоша исхрана која се состоела исклучио од чипс и од помфрит. Лекарите во Бристол тврдат дека ослепувањето е поради недостаток на витамини. […]

Занимливости

Би ти ја купил најубавата училишна чанта на светот да знам кое си

Денес е основците и средношколците ја започнуваат новата учебна година. Денес почнуваат и најмалите првачиња со нивното образование. Ѕвончињата треперат во училиштата и се враќа детckиот џагор во училишните дворови […]

Живот

Докторите им кажаа да го исклучат синот од апарати: Родителите донесоа тешка одлука, а потоа се случи Божјо чудо

Тој бил одржуван во живот на апарати веднаш по раѓањето затоа што е роден со сериозно оштетување на мозокот поради недостаток на кислород за време на бременоста или породувањето. Келеб […]

Живот

Што кога мајката има страв дека второто дете нема да го сака подеднакво како и првото?

На оваа тема многу малку се зборува, но сепак овој страв постои кај поголемиот број мајки кои се трудни со своето второ дете. Станува збор за страв кој не дозволува […]

Живот

Пет причини зошто вашето дете треба да тренира карате

Тренирањето карате има голем бенефит за физичкото и ментално здравје на детето. Разни истражувања ги утврдиле поволностите од тренирањето карате кај децата. 1.Каратето ја зголемува самодисциплината и самоконтролата кај детето […]

Регион

Драма на Халкидики: Ветер одвлекол 7-годишно момче на средината на морето- девојка се обидела да го спаси

Несекојдневна драма се одиграла вчера на популарното грчко летувалиште Торони, на Халкидики, кога ветер одвлекол 7-годишно дете од Србија, кое лежело на душек и го однело на среде море што […]

Занимливости

Татко секој ден прави нешто чудесно за неговиот син безбедно да стигна до училиште

Ако некогаш и е тешко да стигнете до работа или училите, ве фати гужва на семафори, сетете се на овој човек од Виетнам. На социјалните мрежи се појавија фотографии од […]

Живот

Нејзиното дете е со оштетен слух, но не го сакало апаратчето: Тогаш мајката смисли нешто прекрасно

Во 2011-та година, бебето Фреди беше родено предвреме. Поради вирус, веќе на 2-годишна возраст тој имал сериозни оштетувања на слухот поради кои морал да носи апаратче за слушање. Три години […]