Ознака: дете

Вести

ШЕСТ НОВОЗАРАЗЕНИ ЛИЦА: 4-годишно девојче од Штип е најмладиот заразен пациент во Македонија!

До 16:00 часот дијагностицирани се 6 нови пациенти, заболени со коронавирус, ова денеска преку статус на Фејсбук го истакна министерот за здравство Венко Филипче. -Се работи за едно девојче од […]

Занимливости

На оваа мајка ѝ се распарчило срцето во продавница – кога ќе слушнете зошто, и вие ќе пуштите солза

Алиса Хакер не можела ни да замисли што ќе ѝ се случи откако со синот отишла во голем маркет по набавка на основни продукти. Имено, додека со количката се движела […]

Занимливости

Зошто треба да клекнете во висина на детето кога разговарате со него?

Добрите родители знаат дека кога разговараат со детето, посебно во текот на „тантрум“ или посериозна тема, треба да бидат на негова висина. Звучи навидум чудно, но ова може многу да […]

Живот

„Само ако ти дојдам!“: Заканите кон детето не се добро воспитување!

Сигурно сте слушнале како некои родители им велат на нивните деца: „само ако ти дојдам, ќе видиш ти убаво“ или „престани да удираш по стаклото, ќе те исфрлам од автомобилот“. […]

Црна хроника

Тетовец доби 30 дена притвор поради извршен полов напад врз малолетничка

Тетовецот кој беше приведен како осомничен за полов напад врз дете, доби притвор од 30 денови од страна на судија во претходна постапка, информира тетовската полиција. СВР Тетово поднесе кривична […]

Живот

Загрижени сте затоа што вашето дете го цица палецот? Не грижете се, тоа има и една добра страна

Истражувањата потврдуваат дека раната изложеност на нечистотии и бактерии го намалува ризикот од развој на алергии во подоцнежна возраст. Загрижени сте затоа што вашето дете го цица палецот? Не грижете […]

Живот

Заборавете на „браво“! Како да му упатувате пофалби на вашето дете?

Пофалбите играат важна улога во обликувањето на начинот на кој децата гледаат на себе и на сопствениот идентитет – на патот кон возрасниот живот. Но, видот на пофалбата е она […]