Ознака: детоксикација

Здравје

Коктел за целосно чистење на црниот дроб и цревата од токсини – моќна комбинација со магичен ефект

Црниот дроб и цревата спаѓаат помеѓу најактивните органи – тие се задолжени за чистење на телото со тоа што го земаат она што му е потребно на организмот, а целиот […]

Здравје

Како да го исчистите телото од шеќер за само 10 дена: Ова се чекорите што водат до успех

Повеќето луѓе честопати прибегнуваат кон слатки и производи што содржат шеќер, а тоа е главниот виновник за многу здравствени нарушувања и болести. Ако го елиминирате шеќерот од вашата дневна исхрана, […]

Живот

Диета за пролетна детоксикација – Како да го исчистите организмот

Ако во последно време јадете премногу, не треба да го намалите бројот на оброци за почеток, туку да ги поделите на неколку помали делови и да го намалите внесувањето на […]

Здравје

Направете зимска детоксикација во само шест чекори

Неколку мали промени навистина можат да му помогнат на вашето тело долгорочно да ја врши својата главна задача секој ден: чистење од токсини. Вашето тело постојано се ослободува од токсините, […]

Нега и убавина

7 начини да го исчистите вашето тело со храната

Дури 80% од имунолошкиот систем е концентриран во цревата. Ако вашето тело се детоксицира правилно, а корисните бактерии се во рамнотежа во цревата, имате природна суперсила да им се спротивставите […]

Здравје

Доктор советува на кој начин да го „исчистите“ организмот по празничната трпеза – прејадувањето има повеќекратна опасност по здравјето

Еден од главните проблеми е преминувањето од посната на мрсната храна. Заклучно со Божиќ, сезоната за празничното прејадување полека се приближува, а борбата со наталожените калории, зголемениот холестерол и прекумерното […]

Здравје

Постпразнична детоксикација: Идеален напиток за чистење на организмот по тешката празнична храна

Бидете нежни со вашето тело после богатите празнични оброци и овозможете му да закрепне. Ние ви го претставуваме идеалниот рецепт за тоа! Ако по празничните слатки и солени задоволства од […]