Ознака: Доналд Трамп

Свет

Трамп: До крајот на годината 100 милиони дози на вакцина за корона

Претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека најмалку 100 милиони дози вакцини против коронавирус можат да бидат дистрибуирани во САД до крајот на годината.  „Штом Агенцијата за лекови ја одобри […]

Вести

За три до четири недели ќе имаме вакцина против Ковид-19, тврди Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека вакцина против смртоносниот коронавирус може да биде достапна за 3-4 недели. – Многу сме близу до тоа да се здобиеме со вакцина, изјави Трамп […]

Свет

Кои се шансите Доналд Трамп да ја добие Нобеловата награда за мир, a што кажуваат квотите?

Норвешкиот политичар Кристијан Тајбринг Геде во средата објави дека го номинирал американскиот претседател Доналд Трамп за Нобеловата награда за мир.  „Не е важно како Трамп се однесува во својата татковина […]

Свет

Меланија Трамп им порача на Американците дека не се „сами“: Таа исто така повика на прекин на насилството

Првата дама на САД, Меланија Трамп ги повика Американците да се обединат против расните поделби и истовремено изразија сочувство со жртвите на пандемијата на коронавирусот.  „Знам дека многу се загрижени […]

Свет

Републиканците официјално го номинираа Мајк Пенс за потпретседател на САД

Републиканските делегати едногласно денеска го ре-номинираа Мајк Пенс за кандидат за потпретседател на Соединетите држави, а од нив се очекува и официјално да ја потврдат кандидатурата на претседателот Доналд Трамп […]

Свет

Човекот кој го создаде Трамп е уапсен за измама од милиони долари

Стив Бенон, поранешен советник на американскиот претседател Доналд Трамп е уапсен под сомнение дека проневерил повеќе милиони долари, јавуваат светските медиуми.  Бенон и уште три лица се обвинети дека воделе […]

Свет

Трамп ќе разговара со Русија за Белорусија: „Се чини дека таму нема многу демократија“

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека ќе разговара со Русија за ситуацијата во Белорусија и протестите против белорускиот претседател Александар Лукашенко.  Трамп пред новинарите во Белата куќа изјави дека […]

Вести

Почина помладиот брат на Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот помлад брат Роберт Трамп почина во саботата вечер, еден ден откако претседателот го посетил во болница во Њујорк. „Со тешко срце јавувам дека […]

Свет

Зошто Бајден ја избра Камала Харис за потпретседател: За прв пат жена афроамериканка на таа позиција

Демократскиот кандидат за претседател Џо Бајден го избра сенаторот од Калифорнија Камала Харис за заменик претседател, за прв пат во историјата на тоа место афроамериканка е номинирана, но аналитичарите велат […]

Свет

Белата куќа беше под опсада поради пукањето: Прес-конференцијата на Доналд Трамп за кратко беше прекината

Конференцијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, беше прекината неколку минути од членовите на тајната служба, која го извади првиот човек на Америка од просторијата за брифинг, по информациите дека […]

Свет

Трамп потпиша уредби за економска помош на Американците: Еве го неговиот пакет помош

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша четири извршни декрети кои обезбедуваат економска помош на милиони Американци кои ги загубија своите работни места по избувнувањето на пандемијата. На прес-конференцијата во неговото […]