Ознака: дубаи

Вести

Најголемата зграда во Дубаи во боите на кинеското знаме во знак на солидарност

Најголемата зграда во Дубаи, Бурџ Калифа беше осветлена во црвено, односно во бојата на кинеското знаме, а сè тоа во знак на солидарност поради епидемијата на коронавирусот во таа земја. […]

Дестинации

Само мит: Ова се шесте најчести заблуди за Дубаи

Дубаи важи за многу модерен град, а она што прво паѓа напамет кога се споменува е богатството, луксузот, модерната архитектура, скапите автомобили и шеиците со своите егзотични миленичиња. Всушност многу […]

Свет

Најмалку 17 лица загинаа во автобуска несреќа во Дубаи

Најмалку 17 луѓе од различни националности загинаа, а повеќемина се повредени кога автобус удрил во сообраќаен знак покрај пат во Дубаи, јави Би-Би-Си. Во автобусот на автопревозничката компанија “Муасалат“ од […]

Живот Магазин

На чив трошок е Лила Филиповска во Дубаи?

Нашата позната водителка и трендсетерка, а во поново време и актуелна  другарка на контраверзниот Сергеј Варошлија ужива во Дубаи. Таа на својот инстаграм профил објави многу слики досега од нејзиното […]

Вести

Жената од Дубаи која беше одбиена за азил ја напушти Македонија

Хинд Аболооки од Дубаи која бараше азил во Македонија, и беше одбиена вчера ја напушти нашата земја и заминала во некоја од земјите на Е.У., пренесуваат медиумите. Нејзината приказна дека […]

Дестинации

Дубаи ќе добие нов облакодер, Бурџ Џумеира

Во Дубаи наскоро ќе никне нова меганаселба сместена во уште еден необичен облакодер во градот. Државната инвестициска компанија Dubai Holding објави детали од мегапроектот, облекодер висок 550 метри. Станува збор […]

Занимливости

Дали сте го пробале неверојатното ултимативно капучино од злато?

И додека Старбакс ја освојува Италија со своето специфично кафе, луксузната мека на Дубаи, Бурџ Ал Араб е еден чекор понапред. Како што сигурно веќе претпоставувате, тие ни нудат кафе […]

Сцена

Ќерката на Цеца објави фотографија од Дубаи во бикини

Ќерката на Цеца овие денови заедно со најдобрата нејзина другарка уживаат во топлото Дубаи, а Анастасија веднаш се пофали на Инстаграм како изгледа нејзиниот одмор. Анастасија на својот Инстаграм профил […]

Занимливости

Полицијата во Дубаи за две години ќе може да лета со мотори

Полицајците од Дубаи започнаа со обука за користење на летачките возила со четири мотори. Ове ќе им биде од голема помош за борбата против криминалот, известува Дејли Меил. Полицијата верува […]

Занимливости

Гола скокна од шести кат во Дубаи и преживеа: Преубавата манекенка конечно ги откри деталите

Руската манекенка, 23 годишната Екатерина Стетсјук, која бегајќи од маж кој сакал да ја силува, скокнала од шести кат во хотел во Дубаи. Таа тврди дека шефот кој е Пакистанец, […]