Ознака: дубаи

Технологија

Дубаи ќе воведе систем за препознавање лица во градскиот превоз

Властите во Дубаи одлучија да воведат систем за препознавање лица во јавниот превоз во Дубаи, со цел да го зголемат нивото на безбедност. Во овој град веќе се користи биометриски […]

Вести

Во Дубаи веќе се користат кучиња што откриваат коронавирус кај патниците

Меѓународниот аеродром во Дубаи е првиот кајшто се користат кучиња коишто откриваат присуство на коронавирус кај патниците. Животните си ја вршат работата без контакт со патниците. Примероците се земаат од […]

Вести

Најголемата зграда во Дубаи во боите на кинеското знаме во знак на солидарност

Најголемата зграда во Дубаи, Бурџ Калифа беше осветлена во црвено, односно во бојата на кинеското знаме, а сè тоа во знак на солидарност поради епидемијата на коронавирусот во таа земја. […]

Дестинации

Само мит: Ова се шесте најчести заблуди за Дубаи

Дубаи важи за многу модерен град, а она што прво паѓа напамет кога се споменува е богатството, луксузот, модерната архитектура, скапите автомобили и шеиците со своите егзотични миленичиња. Всушност многу […]

Свет

Најмалку 17 лица загинаа во автобуска несреќа во Дубаи

Најмалку 17 луѓе од различни националности загинаа, а повеќемина се повредени кога автобус удрил во сообраќаен знак покрај пат во Дубаи, јави Би-Би-Си. Во автобусот на автопревозничката компанија “Муасалат“ од […]

Живот Магазин

На чив трошок е Лила Филиповска во Дубаи?

Нашата позната водителка и трендсетерка, а во поново време и актуелна  другарка на контраверзниот Сергеј Варошлија ужива во Дубаи. Таа на својот инстаграм профил објави многу слики досега од нејзиното […]