Ознака: жолти елеци

Вести Свет

Во Руен “Жолтите елеци“ претепаа новинар

Овој викенд во повеќе градови ширум Франција се одржаа деветите по ред антивладини протестите на француското движење „Жолти елеци“. На протестите учествуваа 84.000 лица, од кои 8.000 во Париз. Како […]

Вести Свет

Приведен еден од неформалните лидери на “Жолтите елеци“ во Париз

Ерик Друе, еден од неформалните лидери на движењето “Жолти елеци“, е приведен синоќа во Париз заради организирање протест без претходно да го пријави. Според изјавата на адвокатката Кеопс Лара апсењето е целосно […]

Издвојуваме

Полицијата насилно ги тргна демонстрантите на МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА од раскрсниците

Полицијата насилно ги тргна демонстрантите на МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА од раскрсниците. Се побрутално и понасилно се однесува полицијата кон демонтрантите од МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА. Зачудува и уште еден факт, нема ниту еден […]

Вести

Медиумите во Македонија не пренесуваат. Полицијата брутална кон демонстрантите од МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА (видео)

Ова што ќе го гледате го нема на ниедна телевизија и на ниеден портал, за жал. Македонија во пресрет на промената на Уставот и името тоне во информативна блокада каква […]

Вести

Најавена „вонредна економска состојба“ во Франција, Макрон вети покачување на платите

Шефот на француската држава по денешните консултации и по долго молчење,  во обраќањето до Французите  прогласи „вонредна економска и социјална состојба“  посакувајќи „Франција на заслуги и работа“ и „Франција која […]

Вести

Македонија БЛОКИРА утре ќе блокира раскрсници

Соопштение на МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА за утре (10.12.2018) Отпорот на „жолтите елеци„ продолжува! Понеделник од 15 часот се блокира раскрсницата кај Црвен Крст! Македонците имаат света должност масовно да излезат во […]