Ознака: зачин

Здравје

Топлото млеко со овој зачин е спас против вируси и настинки: Испијте го пред спиење и не грижете се за грипот!

Одбранете го организмот од есенските вируси и настинки со древни ајурведски рецепти Уште од дамнешни времиња, млекото со зачини и лековити билки се користело како здрава напивка во Индија. Во […]

Здравје

Босилек – уникатен зачин и силен лек

Луѓето многу често се изненадени кога ќе слушнат дека кулинарните билки имаат силни лековити својства. Босилекот е една од најраспространетите билки користени како зачин ширум целиот свет. Оргиналниот босилек потекнува […]

Здравје

Во сок од јаболко додала само еден зачин – за 2 месеци се преполовила

Поголемиот дел од луѓето кои што го пробале овој сок биле задоволни од резултатите, но една жена одлучила јавно да го открие искуството и точниот рецепт кој што го користела, […]

Нега и убавина

Што се случува кога на сок од моркови ќе му ги додадете овие зачини: Резултат еднаков на чудо!

Дали сте знаеле дека на сокот од моркови ако му додадете неколку зачини ќе биде неверојатен лек за воспаленија? Ако исхраната не ви е баш најздрава, во вашето тело многу […]

Живот

Изел парче пилешко месо со овој зачин и останал парализиран

40-годишниот Дејвид Брахам бил мускулест маж, активно се занимавал со спорт, добил четири деца, а еден ден изел пилешко месо со кинеско кари и останал целосно парализиран! Се верува дека […]

Живот

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести

Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како зачин се употребува плодот на ова растение, кој е во форма на мали зрна. Постојат повеќе видови […]

Живот

Овој зачин го забрзува метаболизмот и го топи салото на критичните зони

Научниците утврдија дека циметот е дар од Бога кој треба почесто да го употребуваме.Циметот го поттикнува метаболизмот, помага да топиме килограми и да бидеме здрави како дрен.  Научници од Универзитетот […]