Ознака: избори

Вести

Груевски: Народот на 15- ти октомври ќе го тргне помрачувањето кое СДСМ го донесе кога насилно дојде на власт

На граѓаните им стана јасно кој е донесен на власт, зошто е донесен и што може да се очекува од него. Ние тоа го знаевме веднаш, но имаше луѓе кои […]

Вести

Фејсбук отстрани десетици илјади лажни профили пред изборите во Германија

Социјалната мрежа Фејсбук, неколку недели пред парламентарните избори во Германија, кои ќе се одржаа на 24 септември, отстрани десетици илјади лажни профили регистрирани во Федералната Република, изјави портпаролот на Фејсбук, […]

Вести

Македонија соочена со нерегуларни избори: Повредени кандидати, престрелки и искршени штабови во првите три дена

Со насилство партиите на власт ја започна својата предизборна кампања за претстојните локални избори. За само три дена е пукано во носител на листа, на кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ […]

Политички партии

СО ЛИЦЕМЕРИЕ И ПРАЗНИ ВЕТУВАЊА ИЛИЈА ЈОВАНОСКИ- МУЦЕТО ЈА ЗАПОЧНА КАМПАЊАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК

Почитуван Илија Јованоски, Во денешното ваше обраќање чувме огромна доза на лицемерие, лошо креирани ветувања и лаги. Изгледа китењето со туѓи перја ќе биде главна стратегија на која ќе се […]

Вести

Трајановски вети нов модерен булевар кој ќе биде од голема важност за жителите на Бутел, Чаир и Гази Баба

Кандидатот за градоначалник на Скопје од ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски денеска изјави дека инфаструктурата е многу важен фактор во функционирањето на градовите, па затоа во неговата изборна програма предвидени се голем […]

Вести

Изборите се тест за Македонците во каква Македонија сакаат да живеат

Почитувани Македонци и граѓани на Македонија, да се потсетиме што правеше СДСМ низ историјата на Македонија, промена на име, знаме, потписници на рамковен договор, продажба на Кичево и Струга, отпуштени […]

Вести

Груевски: За секој град, за секоја општина ќе имаме конкретна програма

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на денешната Политичка академија која ја организираа Кондар Аденауер и институтот „Павел Шатев“, се обрати до кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНе кои ќе ја имаат […]

Вести

Арачиновци после изборите сами си го плаќаат животот

Изминатиов период во општина Арачиново интензивно се асфалтираат улиците. И додека градоначалникот, Брахим Ајвази, е горд со работата која ја врши, еден од жителите на оваа општина се жали дека […]

Регион

Во недела нови предвремени парламентарни избори во Косово

Во Косово в недела ќе се одржат парламентарни избори, една година пред редовниот рок, откако првата косовска Влада на широката коалиција падна поради несогласувањата околу договорот за разграничување со Црна Гора, […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ со предлог локалните избори да се закажат во итна постапка

ВМРО-ДПМНЕ предложи локалните избори да се закажат во итна постапка. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека причината за предлагање на овој закон е тоа што постои сомнеж  дека ново […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ што поскоро да овозможи одржување локални избори

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека СДСМ секогаш се однесувал калкулантски, ставајќи ги теснопартиските интереси и приоритети пред државните.     ВМРО-ДПМНЕ денеска побара што поскоро распишување на локалните избори заедно со парламентарни, […]