Ознака: израел

Вести

Нападната израелската амбасада во Анкара

Најмалку едно лице е рането во вооружен напад на Амбасадата на Израел во Анкара, јавуваат локалните медиуми.До престрелката дошло кога две лица се обиделе да упаднат во израелската амбасада во […]

Вести

Новиот член на високото раководство на СДСМ го смета Израел за терористичка држава

Дали се ова партиските ставови на СДСМ и дали заради ова Мухамед Зекири беше изгласан во раководството на партијата?Мухамед Зекири со поддршка за исламските радикали на Балканот. Хашим Тачи беше […]

Меѓународен фудбал

Роналдо ОДБИ размена на дресови со фудбалерите на Израел: „Вие сте убијци на невини деца“

Кристијано Роналдо на натпреварот против Израел одби размена на дресови. „Не сакам да носам дрес од убијци на недолжни деца“, наводно изговарал при заминувањето од терен.Одредени шпански медиуми шпекулираат дека […]

Вести

Терористите се ЗАКАНУВААТ: Еве кое е СЛЕДНОТО место каде НАПАЃАМЕ

Групата Вилајет Сејна, поврзана со  таканаречената Исламска држава, објавила видео  во кое се заканува дек наскоро  ќе го  нападне Израел и  ќе го освои Израел.„Ова е само почеток, а средбата […]

Вести

Обама го убедува Израел дека ќе го спречи вооружувањето на Иран

Американскиот претседател Барак Обама изјави во четвртокот дека САД имаат можности да го спречат Иран да дојде до нуклеарно оружје и нагласил дека сите опции се отворени.„Мислиме дека на Иран […]

Вести

Во Израел запалени два автобуса за палестински работници

Два автобуса коишто се користеле на новите автобуски линии во Израел резервирани само за палестинските работници „изгледа се запалени” во арапско-израелското село Кфар Касем во северен Израел, ноќта кон вторникот, […]

Вести

Израел и Турција со прв договор за оружје по замрзнувањето на односите

 Една израелска компанија испорачала на Турција воена опрема, потврдиле извори од владата во Анкара, што е првата таква зделка, оптв откако двете држави порано најблиски регионални сојузници ги замрзнаа меѓусебните […]

Вести

Израелски снајперист објави фотографија со палестинско дете на нишанот

Израелски снајперист предизвика контроверзи, шок и згрозување ширум светот откако на онлајн сервисот Инстаграм објави фотографија на која може да се види како држи на нишан палестинско дете. Откако фотографијата […]

Занимливости

Невкусно фото: Израелски снајперист фотографираше дете држејќи го на нишан

Еден израелски војник изнуди бесни реакции низ целиот свет откако на инстаграм објави фотографија на сликана низ неговиот нишан кој е вперен во главата на едно палестинско дете. Фотографијата што […]

Вести

Израел одобри градење нови домови во источен Ерусалим

Израелското министерство за внатрешни работи објави во понеделникот дека го одобрило градењето на 1.500 домови во Рамат Шлом, во источниот дел од источен Ерусалим кој меѓународната заедница го смета за […]