Ознака: Исламска држава

Вести

Уапсени медицински лица во Кенија со намера да изведат бактериолошки напад со антракс

Полицијата во Кенија соопшти дека уапсила лекар стажант и негов соучесник под обвинение дека како дел од локална ќелија на екстремистичката група Исламска држава се обидувале во земјата да организираат […]

Вести

Вкупно 1.500 Ирачани се под истрага со цел да не влезат во редовите на Исламска држава

Иранскиот министер за разузнавачки работи изјави денеска дека припадниците на безбедносните сили спровеле истрага врз 1.500 млади Ирачани под сомнение дека можат да бидат регрутирани во редовите на Исламската држава.Министерот […]

Балкан

Во Албанија е уапсен џихадист од Македонија

Во албанската престолнина Тирана, полицијата уапси македонски државјанин, кој се борел на страната на Исламска држава. Против него има издадена меѓународна потерница.Наредбата за апсење на 46-годишниот маж од градот Гостивар […]

Вести

НАЈБРУТАЛНО ДОСЕГА – ИД фрли живи луѓе во врел катран

Терористите на Исламската држава на брутален начин погубија шест лица така што ги фрлија во буре со врел катран.Како што јавуваат светските медиуми, овој монтруозен случај на погубување се случил […]

Вести

Над 150 борци на ИД убиени

Сириската армија и нејизните сојузнички паравоени групации ликвидираа повеќе од 150 борци на џихадистичката група Исламска држава во околината на градот Деир ал Зур, соопштија сириски воени извори.Армијата, како што […]

Вести

Исламска држава стои зад нападот во Ансбах

Агенцијата Амак, официјалното гласило на таканаречената Исламска држава, денеска соопшти дека нападот во близина на музичкиот фестивал во германскиот град Ансбах, во кој беа повредени 15 лица, го извел борец […]

Живот

РЕАГИРАЈТЕ ПРАВИЛНО: Како да преживеете пукање на јавно место?

Последните неколку терористички напади покажаа дека милитантите на Исламската држава и напаѓачите кои убиваат цивили, веќе не се придружуваат кон вообичаените методи и преминуваат на други.Антитерористичката единица на Австралија неодамна […]