Ознака: Исламска држава

Вести

Речиси сите биле тинејџери: Еве од каква националност биле убиените во Минхен

Минхенската полиција соопшти дека во вооружениот напад во трговскиот центар загинале 10 луѓе, а 27 се повредени.Тројца од жртвите се косовски државјани, тројца турски државјани и еден Грк. Седуммина од […]

Вести

Родителите на напаѓачот во шок: Во ранецот имал 300 куршуми

При претресот на станот на напаѓачот од трговскиот центар во Минхен не се откриени докази за негова поврзаност со Исламска држава. Тој живел заедно со своите родители во реонот Максфорштад.Како […]

Вести

Пронајдено ПРОШТАЛНО ПИСМО на терористот од Германија: „Татко, моли се да…“

Неколку страници од бележникот на авганистанскиот 17-годишен терорист, кој нападна патници во воз во Баварија со секира, можат да се сметаат за проштално писмо, објави баварската полиција, јавува РТ.Во писмото […]

Вести

Повеќе од 200 загинати во самоубиствениот напад во Багдад

Во вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Багдад има најмалку 213 жртви.Ирачките власти соопштија дека бројот на ранети е, исто така, поголем од 200 лица, пренесува Танјуг, наведувајќи дека овој акт […]

Вести

Крвава ноќ во Багдад: Загинаа 83 лица во терористички напад

Ирачки владини претставници соопштија дека во двата напада во Багдад извршени од Исламска држава, загинаа 83 лица.При првиот напад, во централниот кварт Карада загинаа 78 лица и повредени се 160. […]