Ознака: Исламска држава

Балкан

Уапсени џихадисти од Косово кои по команда на Мухаџери планирале напади на цркви

Косовската полиција уапсила 19 лица, во последните 10 дена, под сомнение дека се поврзани со ИД и дека планирале напад на Косово и во Албанија.Во соопштението на косовската полиција, се […]

Вести

Исламска држава обучува борци да глумат бегалци за да стигнат до Европа

Германската федерална разузнавачка служба (БНД) предупредува дека борци на терористичката група Исламска држава продолжуваат да се обучуваат како да се преправаат во бегалци, за да достигнат до Европа како мигранти, […]

Вести

Масовен напад на ИД во Киркук: 46 лица загинати, 133 повредени

Масовниот напад на групата „Исламска држава“ против цели во и околу ирачкиот град Киркук е завршен по деноноќие тешки борби, соопшти полицијата, пренесува БТА.Официјални извори изнформираа дека при офанзивата на […]

Контроверзни фајлови

Страшно пророштво на Ванѓа за последниот американски претседател

Барак Обама е на пат да стане последниот претседател на САД, како што гласи пророштвото на Баба Ванѓа. Причината е можното испаѓање на Хилари Клинтон од изборната трка поради нејзиното […]

Црна хроника

Два самоубиствени напади во трговски центар – загинаа 12 лица

Дванаесет лица загинаа синоќа во два самоубиствени напади во трговски центар во источен Багдад, за кои одговорноста ја презеде Исламска држава, соопшти полицијата, јави Танјуг.Повеќе од 40 лица се ранети […]

Вести

Француската полиција уапси три жени осомничени за нападот во Париз

Како што пренесуваат странските медиуми, полицијата на железничката станица во Париз вечерва извршила контролирана експлозија.Министерството за внатрешни работи на Франција соопшти дека вечерва се уапсени три жени кои планирале напади, […]

Сцена

Џихадистите го ловат: За главата на пријателот на Цеца нудат 45.000 евра!

Наградата за главата на бугарскиот „ловец на мигранти“ кој лови илегални баратели на азил низ границата со Турција е 45.000 евра, објави Исламска држава.Да потсетиме, Динко Валев и неговите банди […]

Технологија

Саудиска Арабија повика на бојкот на Мајкрософт поради овој збор!

Никој не очекува онлајн системите за преведување да бидат совршени, но исто така е јасно дека терористичките организации не би требало да ги изедначува со суверени држави.Токму тоа му се […]