Ознака: Катица Јанева

Вести

Заврши распитот на Катица Јанева- вака изгледа по еден месец поминат во затвор

Помалку од еден час траеше распитот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева во Обвинителството за организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“. Јанева која е третоосомничена за „Рекет“, околу […]

Вести

Катица Јанева денес на распит пред Русковска, ќе се брани со молчење или ќе даде исказ?

Денеска во ОЈО треба да биде донесена третата осомничена во случјаот Рекет. Катица Јанева e повикана по Бојан Јовановски кој вчера молчеше со барање дека прво сака увид во доказите. […]

Македонија

Ново писмо од Јанева: Од “Шутка“ барала пари од “црниот фонд“ на обвинителите во СЈО за својата одбрана

На “Рузвелтова 34“ пристигнало ново писмо од Катица Јанева, објави ТВ“Сител“. Според информации на телевизијата, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева […]

Македонија

Ниту понудената гаранција во имот не помогна Катица Јанева да излезе од притвор

Откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а обвинителката Вилма Русковска дала негативно мислење поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор. -Заради интерес на […]

Вести

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и […]

Македонија

Наместо укинување уште 30 дена притвор за Катица Јанева

На поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева која се наоѓа во притвор во истражниот затвор Скопје и сегашната мерка притвор и истекува в петок Кривичниот суд денеска ѝ го продолжи […]

Македонија

Адвокатката Фрчкоска ќе бара да се укине притворот на Јанева, заради влошена здравствена состојба

Здравствената состојба на поранешната специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е влошена,  потврди нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ“21“. Јанева која е во притвор за “Рекет“ е под постојана […]

Вести

Катица Јанева бара укинување на мерката притвор

Законот ѝ дозволува на Јанева да поднесе тужба за разгледување на одлуката за разрешување и да бара соодветен надомест доколку се утврди дека е разрешена на незаконит начин, рече адвокатката […]