Ознака: кашкавал

Кулинарство

Посни солени бомбици

500 г варени компири200 г растителен кашкавал200 г растително сирење200 г посен мајонез1 лажица сол1 китка магдонос50 г ленено семе50 г лупен сончоглед200 г растителен кашкавалКомпирите се варат и на покрупната […]

Кулинарство

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Палачинките се омилена храна на секој од нас, во блага, но и во солена варијанта. Пробајте го овој рецепт за похувани палачинки- сигурно ќе ви се допадне.Потребни состојки:10 солени палачинки400 […]

Кулинарство

Рецепт за запечени тестенини со пилешко и кашкавал

Љубителите на италијанската кујна ќе бидат особено задоволни со овој рецепт, бидејќи ова јадење се вкусни, кремасти и заситувачки тестенини со пилешко. Освен што се подготвува брзо, храната е обилна, […]

Кулинарство

Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Предлог да пробате малку поразлична верзија на кременадли за која нема да се покаете. Потребни состојки: 4 свински кременадли 150 гр варена шунка 200 гр кашкавал сол бибер брашно масло […]

Кулинарство

Сочна и вкусна пита со тиквички и кашкавал

Оваа пролет многу домаќинки подготвуваат лесна пита од тиквички и кашкавал. Рецептот е практичен, бидејќи не е скап, се прави брзо и не се потребни посебни кулинарски вештини. Состојки: 400 […]