Ознака: компири

Кулинарство

СОВРШЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Пробајте ги овие сочни и вкусни плескавици од компири и рузмарин

Лесно летно јадење, кое лесно се подготвува, а неговиот вкус е незаборавен. Состојки: 400 гр компири сол 2 гранчиња рузмарин 60 гр суви домати 12 гр свеж квасец (или 1 […]

Здравје

Лоши вести за љубителите на компирот: Ако често јадете помфрит или пире од компири, вашиот крвен притисок е во опасност

Високиот крвен притисок, медицински познат како хипертензија, може да најавува сериозни здравствени проблеми. За да се намали ризикот од висок крвен притисок, истражувањето објавено во Британскиот медицински журнал (BMJ) сугерира […]

Кулинарство

Рецепти за компири кои се подобри од помфрит

Доколту сте љубители на помфрит веројатно сте и свесни дека пржениот компир е најнездравиот начин на консумирање на ова растение. Компирот е растение од видот скриеносеменици од фамилијата Зрновидни (Solanaceae). […]